Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie w ramach X Festiwalu Kultury Protestanckiej – „Kościół (bez) kobiet. O demokracji w kościołach”, na które złożą się spektakl i następująca po nim dyskusja.

Spotkanie rozpocznie się spektaklem pod tytułem „Kościół kobiet”. Będzie to czytanie performatywne wyreżyserowane przez Justynę Arabską i Gosię Jakubowską-Raczkowską. Przedstawienie zdobyło wyróżnienie Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu podczas II edycji Festiwalu Teatr na faktach -„Anty(bohater)ka”, pod egidą Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
Spektakl porusza temat kobiet należących do Kościoła katolickiego w Polsce – zarówno feministek, jak i tych, które nigdy by się tak nie nazwały. Samo bycie kobietą w kościele rodzi wiele napięć na linii kościół – prawa kobiet, tradycyjna rodzina – poczucie niezależności czy środowisko liberalne – wartości religijne.
Po spektaklu odbędzie się dyskusja poświęcona roli kobiet oraz demokracji w Kościołach.
W rozmowie wezmą udział:
  • Justyna Arabska (reżyserka spektaklu),
  • Gosia Jakubowska-Raczkowska (reżyserka spektaklu),
  • ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk (ksiądz Ewangelickiego Kościoła Opatrzności Bożej we Wrocławiu).
Będzie to okazja, by usłyszeć głos kobiet, spojrzeć z innej perspektywy na kościoły, oraz zadać pytania gościniom.
Rozmowę moderować będzie Kuba Tabisz (Instytut Grotowskiego).
Wydarzenie organizowane przez Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Zapraszamy 30 października do Domu Europy  przy ulicy Widok 10. Spotkanie rozpocznie się o 19.00. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja: https://fkp.wroclaw.pl/rejestracja